صفحه اصلی   ورود کاربران   چاپ صفحه  
امـروز : چهارشنبه 29 شهریور 96


معرفی

  
 

معرفی
دوره کارشناسي فرش از دوره هاي آموزشي عالي است که هدف از برگزاري آن تربيت نيروي متخصص آشنا به مباني نظري و عملي فرش مي باشد.
بحرانهاي اخير جهاني ناشي از رشد صنعت و تمدن مدرن و تغيير در ساختار اقتصادي از يک طرف و اقتصاد تک محصولي در کشورهاي در حال توسعه و تاثيراتي که چرخ صنعت در زندگي اجتماعي اقتصادي اين جوامع دارد و همچنين تفکرات جديد جهاني شدن که خواستگاه استعماري کشورهاي صاحب قدرت را شامل مي شود صيانت، احياء و اشاعه هنرهاي سنتي در وهله اول و سپس استقلال اقتصادي را ضروري مي نمايد.
در اين ميان فرش از اهميت ويژه اي برخوردار است که علاوه بر جنبه هاي هنري و پسند عامه، حفظ اصالتها و هويت ملي و فرهنگي، وجود ارزش افزوده بالا، ايجاد اشتغال و ارتزاق در مناطق مختلف شهري، روستايي و عشايري از دستاوردهاي اين رشته هنري مي باشند.
حضور در عرصه بين المللي به نحوي که امروز در زمينه فرش وجود دارد ضروري مي نمايد تا با برنامه ريزي صحيح و تربيت کارشناسان متخصص فرش در تمامي زمينه هاي مرتبط با اين هنر گام هاي اساسي تري برداشته شود و چون گذشته تاريخي موجب بالندگي هرچه بيشتر فرش ايران در جهان گردد.


گرایش های این رشته شامل: طراحی فرش ، بافت و مرمت فرش ، رنگرزی می باشد.


طول دوره کارشناسي رشته فرش چهار سال مشتمل بر هشت نيمسال است که هر نيمسال تحصيلي هفده هفته خواهد بود. زمان تدريس هر واحد درسي از نوع نظري يک ساعت در هفته، عملي و آزمايشگاهي دو ساعت و کارگاهي سه ساعت است.

تعداد واحد های درسی این دوره 136 واحد شامل: دروس عمومی 20 واحد - دروس پایه 26 واحد - دروس اصلی 60 واحد - دروس تخصصی 25 واحد - دروس اختیار 4 واحد

​با توجه به اهداف عاليه آموزشي و نظر به جايگاه فرش در جامعه، جهت حفظ، اشاعه و صيانت اين رشته هنري توجه به موارد زير لازم مي نمايد.
-حفظ و تقويت فرهنگ بومي و ملي با توجه به اصالتهاي نقش و رنگ و بافت فرش در هر منطقه
-بالا بردن کيفيت توليد و بافت فرش
-احياء و ترويج هنر فرش بافي به منظور اشاعه فرهنگ و هنر اصيل ايران اسلامي در متن مردم
-آموزش علوم نظري و عملي به منظور تربيت نيروي متخصص
-ايجاد زمينه هاي مطالعاتي و تحقيقلتي و دستيابي به استانداردهاي مطلوب
-ايجاد زمينه اشتغال و توجه به نقش آن در اقتصاد جامعه

در طول دوره کارشناسي فرش، علاوه بر دروس عمومي و پايه هنر، دروس نظري و عملي در مباحث مختلف فرش از جمله: تاريخ-فرش، شناخت طرح و نقش، ارزيابي و ارزشيابي، اقتصاد، مديريت توليد، پژوهش و موزه داري فرش و دروس عملي و کارگاهي نظير: طراحي، بافت، مرمت، رنگرزي، نگارگري، طراحي و بافت گليم و همچنين کارورزي و پروژه نهايي مورد توجه قرار گرفته است.
فارغ التحصيلان اين رشته با کسب مهارت ها و دانش نظري و تقويت توان علمي خود در شناخت رشته فرش خواهند توانست:
-در زمينه هاي مختلف تخصصي فرش از جمله: توليد و بافت، طراحي، رنگرزي، مرمت و جنبه هاي ديگر اشتغال داشته باشند.
-در برنامه ريزي هاي هنري، اقتصادي و اجتماعي مرتبط با فرش با سازمانهاي مربوطه همکاري نمايند.
-در سازمانهاي دولتي و خصوصي مرتبط با فرش به عنوان مشاور و کارشناس همکاري نمايند.

منوی اصلیکليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه شهید باهنر کرمان مي باشد.